“Bir ara Ali Başkan konuşuyor sandım.”

Okullar açılıyor

Değerli okuyucularım bugün siyaset yazmayacağım çünkü ne İsa’ya yaranıyorum ne de Musa’ya !

Başka gazeteciler yazışkın kimse tepki göstermiyor ama ben yazdığımda işine gelmeyen tepki gösteriyor.

Büyüyen üniversitemiz esnafımız için umut oluyor bu eğitim öğretim döneminde çünkü yaklaşık 20 000 gencimizin Burdur’da 10 ay boyunca yiyip içip otobüse binip ev kiralayıp yurtta kalıp cafeye gidip para harcayacak.

Yani her biri 2000 lira para harcasa yılda 400 milyon lirayı Burdur’da harcayacak, dışarıdan gelen kaynak olarak baktığımızda büyük bir para. Birde üniversitenin 2022 bütçesine baktığımızda 300 milyona yakın bir kaynak merkezden gelecek.

Yani 700 milyon liralık büyük bir kaynağın Burdur’da harcanacağını biliyoruz.

Bu paranın Burdur ekonomisini canlandırmasını bekliyoruz aynı zamanda yüksek öğrenim ülkemizin ekonomisini canlı tutan önemli bir sektör olmuş.
Şimdi Halk TV’yi izliyorum ve bir konuşmacı devlet yurtlarını anlatıyor toplam 8 milyonun üzerinde öğrencimiz varken 773 yurt olduğunu söylüyor yani 10600 öğrenciye bir yurt düşüyor yani oldukça yetersiz.
Bu yüzden daha bugün ofisim oralarda evin eski ya da kötü olması önemli değil ucuz ev var mı diye üç genç geldi bana sordular.

Yıllarca Almanya’da kalmış biri olarak ya ben bunları hiç duymadım ya da oralarda böyle bir sorun yok. Çünkü Avrupa’da üniversitede okuyacak ve yurtlarda kalacak sayısı bellidir planlama yapılmıştır. İlimizde de sürekli yeni yurt yapılıyor duyuyoruz Türkiye ortalamasının üzerinde deniyor ama yine de yetmiyor. Apart ve yurt kiralayanlar bölgedeki en ucuz yatak ve oda fiyatını verdiklerini söylüyorlar. Kira fiyatlarının arttığından öğrenciler şikayetçi ama evsahiplerine sorduğumuzda ise aynı metrekare ev Antalya’nın yarı parası diyorlar.

Aslında enflasyon yüksek maliyetler çok arttı insanlar artık geçim sıkıntısı çekiyor. Geçen sene 1500 liraya kira verilen ev ile mutfak masraflarını doğalgazı karşılayan bir ev sahibi bu yıl en az 2500 lira harcayacağını söylüyor. Fiyatlar zincirleme artıyor bu yüzden de herkes zorda bu kış zor geçecek gibi görünüyor. Öğrencinin ilimiz için önemli olduğunu düşünüyorum ama tehlikeli bir durum var.

Burdur giderek ekonomisini daraltıyor yani öğrenciye güveniyor. Burdur’a gelen öğrencinin çoğunun ekonomisi iyi değil İstasyon Caddesi dolu diyorlar ama toplasanız 500 öğrenci anca gidiyor gitse bile çayı kahveyi zor içiyor.

Cafesi olan bir arkadaşla sohbet etmiştim.

Geçen yıl çok zarar ettik diyor bankadan kredi çekmiş bu yıl onun faizi de üstümüze bindi diyor.Çalışan sayısını azalttığını ailecek çalıştıklarını masraflarını çıkardıktan sonra borcu ödesem yeter diyor. Apart çalıştıran bir abimiz binaya yaptığım yatırımı böyle giderse 20 senede zor çıkarırım diyor. Halk otobüslerinin üzerinde satılık yazısı var. Emlakçılar çoğu evsahibinin evini öğrenciye vermek istemediğini söylüyor. Her taraf mutsuz çünkü kimse aradığını bulamıyor.

Umudunu öğrenciye bağlamış Burdur için bu kış zor geçebilir hele bir de Allah korusun pandemiden dolayı kapanma gelirse çok zorlanırız. Siyaset yazmayacağım dedim ama iktidar zaten konuşulmamasından memnun muhalefet ise sesini yükseltmiyor.

İzmir BB Başkanının katkılarıyla Burdur’a gönderilen 8 otobüs şehirde heyecan yarattı. Öğrencinin taşıma sorununa çözüm konusunda önemli bir destek oldu. İktidar yetkilileri üniversiteyi şehrin dışına yaparken sorumlu değil öğrenci taşımasında sorun varsa belediye sorumlu algısı yaratmaya çalışırken iki sosyal demokrat belediye yardımlaşması şehirde çok konuşuluyor. Hele bir de 2014’te AK Parti İstanbul’dan gelen asfalt araçlarını geri gönderince çok tepki çekmişti.

Yazım biraz uzun olduğu için Burdur Gölü ile ilgili düşüncelerimi sonra yazacağım.

Çok şaşırdım bugün Halk Tv’de Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlunu gördüm. Karataş Gölü’nün kurumadı hakkında konuşuyordu. Bir ara Ali Başkan konuşuyor sandım.

Aynen şunu dedi, Göller yöresi değil çöller yöresi oluyoruz dedi. İnşallah yağış çok olur diye dilekte bulundu. 2014’ten beri Göllerimiz kuruyor diye bağıran bir belediye başkanı var ve çözüm önerilerimiz var diyor isterseniz biraz da Burdur Belediye Başkanına kulak verelim belki de göllerimizi kurtarabiliriz.

Görüşmek dileğiyle