Berlin’de Aleviler Sivas Katliamı için sokağa çıkıyor

Berlin Cemevi her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 Temmuz Sivas katliamını anmak üzere bir yürüyüş düzenliyor.

Berlin’de etkinlik gösteren çeşitli derneklerin desteği ve işbirliği ile düzenlenecek yürüyüşe ilişkin bir basın bildirisi yayımlayan Berlin Cemevi basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi ve kardeş derneklerin 30 Haziran 2019 günü Hermannplatz’da Saat 13:00’te başlayacak olan Sivas Katliamı’nı kınama yürüyüşüne dair basın açıklaması:

2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta, Alevi kültür şenliği düzenlenmişti. Şenlikte Alevi Piri, Pir Sultan Abdal (16. Yüzyıl) anılacaktı. Bu amaçla çok sayıda Alevi, demokrat, aydın, sanatçı ve bilim insanı Sivas’a gelmişti. İnsanlar sakin ve olacaklardan habersiz şekilde şenliğe katılıyorlardı. Diğer yandan ise uğursuz bir hava Sivas üzerinde esmeye başlamıştı. Binlerce şeriatçı, yobaz ve Türk ırkçısı Cuma namazından sonra şenliğe katılanların bulunduğu Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yobazlar, eşi görülmedik bir vahşetle katılımcılara saldırdılar, Pir Sultan Abdal ve Atatürk heykellerini tahrip ettiler. Bu saldırı onların siyasi amaçlarını da ortaya koyuyordu: Alevileri yok etmek.

Şeriatçı, yobaz ve Türk ırkçılarından oluşan grup tam sekiz saatlik bir kuşatmadan sonra Madımak Oteli‘ni ateşi verdiler. Çevrede toplanıp olanları seyreden insanlar da „ Allahu Ekber “ naralarıyla bu vahşete alkış tuttular. Askerin, polisin ve itfaiyenin gözleri önünde, gözü dönmüş bu kalabalık, önceden planlanmış benzin bidonlarıyla Madımak otelini ateşe verdiler. Oysa güvenlik güçleri(polis ve asker)  girişimiyle olay kesinlikle önlenebilinirdi. 24 Saatte Kıbrıs’ı almakla övünen Türkiye Cumhuriyeti Devleti ordusuyla polisiyle ortalıkta gözükmüyordu.

Bu alçak saldırı televizyonlardan da canlı olarak yayınlandı. 33 şair, sanatçı, yazar, çocuklar, bilim insanı ve  iki otel görevlisi ile 35  kişi katledildi.

Alevilerin tepkisini yatıştırmak adına saldırganlardan bazıları yakalandı, yasalar dahilinde sözde mahkum edildiler. Fakat bir süre sonra bu caniler yasal bir açıklıktan yararlandırılarak yine salıverildiler. Ardından da hepsi kendilerine sunulan bu fırsattan yararlanarak Almanya gibi ülkelere gelerek iltica başvuruşunda bulundular. Sivas katillerinin en az 9’u, vicdan azabı duymaksızın, Almanya’da demokrasi ve tolerans ortamında hayatına devam ediyorlar. Hatta içlerinden biri Alman vatandaşlığına bile geçmiş bulunuyor. Bu katillerin gerçekten özgür demokratik anayasal düzene bağlı oldukları düşünülemez. Almanya’da, sıradan suçlara karışan göçmenleri yurt dışı eden Almanya’nın bu katillere kucak açmasını, koruyup kollamasını şidetle kınıyoruz.

Berlin Alevi Toplumu olarak tüm sorumlu kurumlardan bu canilerin yakalanarak gerekli cezaya çarptırılması için gereken işlemin yapmasını talep ettik ve bugünde talebimizi yeniliyoruz! Bu alçak saldırı tüm insanlığa yönelik terörist ve gerici bir şiddet hareketidir. Bu saldırı özgürlüğe karşı, farklı kökenden ve inançtan insanların barış içinde birarada yaşamasına karşı, derin devlet eliyle önceden planlanmış bir katliamdır! Federal Almanya’dan talebimiz burada yaşayan bu gerici canilerin Alman vatadaşlığını verip ödüllendirmek yerine  yargılanmalarını sağlamalarıdırlar! Sivas Katliamı, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, katillerin yakalanıp adil bir şekilde yargılanmadığı sürece bu insanlık suçu hepimizin yükü olacaktır.

Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız!

*Berlin Alevi Toplumu-Cemevi e.V., *Akdağ Köyü Dayanışma Derneği e.V., *Bahadın e.V.

*Berlin Arap Alevileri Birliği e.V., *BSV Al-Dersim Spor e.V., *Çorum-Der e.V.
*Berlin Dersim Kültür Cemaati e.V., *Gaziantep Çepniler Derneği, *Omcalı Köyü Kültür ve

Dayanışma Derneğie.V. *Sivaslı Canlar e.V.-Berlin, *Tokat ve Çevresi Çağdaş  Demokratlar Derneği e.V.