Berlin ADD üyelerine Aşure ikram etti

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği Merkezi’nde çoğunluğu bayanlardan oluşan çok sayıda üyelerine çok özel hazırlanmış bir şekilde Aşure verildi.

ADD Başkanı Olcay Başeğmez, Muharrem orucu ve Aşure hakkında açıklamalarda bulunarak, „Hz. Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela da 10 Ekim 680′ de Yezidin emri ile şehit edildi.

Aleviler de 12′ imam orucu olarakta bilinen muharrem ayı başlangıcın da tutulan Muharrem orucu 12’gün süren bir matem orucudur. 12′ günde maksat her imam için bir gün tutulan oruçtur. Ve orucun bitiminde aşure çorbası yapılır.

Kerbela katliamında İmam Hüseyin ile beraberinde 72′ kişi şehit edildi. Aralarında hasta olması nedeniyle sadece İmam Hüseyin’in oğlu İmam Zeynel Abidin kurtuldu. Hz. Ali’nin soyunun devam etmesini sağladı. Bu nedenledir ki Allah’a şükredilir.

Aşure Muharrem’in 13′ günü yapılır. Aleviler bu ayda Kerbela’nın acısını paylaşmak, unutturmamak ve anmak için 12’gün matem orucu tutarlar.

Ayrıca oruç gece yarısından sonra tutulur, yanı seher vaktinde ve güneş batımıyla açılır. Bu matemde örneğin et yenmez, su içilmez, erkekler tıraş olmaz, bunlar söylense de bir mecburiyeti yoktur. Maksat bu ayda fazla yemememek, içmemek ve sefa sürdürmemek. Burada bir ölçü yoktur. Imamlarımız böyle buyurmuştur “ dedi.

Kaynak: ha-ber.com/Orhan Önaldı