Başkan Safa Sönmez’den düğün magandaları hakkında Basın Açıklaması

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir açıklama yaparak düğün magandalarına karşı cezaların artırılmasını ve bu konuda siyasiler olarak ne yapılması gerekiyorsa taşın altına ellerini koyacaklarını belirterek gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.
Başkan Sönmez yaptığı açıklamada “Düğün törenleri, sünnet şölenleri ve asker uğurlamaları bunlar bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Askere gidecek gencimizi davullarla, zurnalarla otobüse bineceği ana kadar  uğurlarız ve bu hepimizi mutlu eder, gurur verir.Yine düğünler de herkes bir araya gelir, oyunlar oynanır, eğlenceler düzenlenir.Kısacası günlük hayatta , özellikle de şu günlerde düğün sezonun açılmasıyla her an karşılaşacağımız manzaralardır. Aslında buraya kadar anlattığımız her şey gayet normal. Bir de bu güzel, özel günlere acı düşüren, kan düşüren magandalar var. Her şey gayet güzel, eğlenceli  giderken , bir bakıyorsunuz ki elinde silah havaya bir kaç el ateş ederek ortamın huzurunu bozan insanlar ortaya çıkıyor. Söyler misiniz bana sonunda bir insan yaralanacak, belki de hayatını kaybedecek, bu nasıl bir eğlence olabilir?
Maalesef, üzülerek söylüyorum yaptığı bu kötü davranışı eğlence olarak gören insanlar var.  Belki de o an hiç bir şeyden haberi olmayan bir çocuk, bir genç ,kısacası bir Can , böyle kendini bilmez kişilerin silahından ateşlenen  kurşunla yaralanıyor, belki de hayatını kaybediyor. Bunu yapanlara soruyorum , bir cana kıymak ne zamandır eğlence haline geldi?” ifadelerini kullandı.
“Havaya rastgele ateş açılmasının önlenmesi için söz konusu cezaların adli para cezasına çevrilmesinin önüne geçilmesi ve cezaların arttırılması gerekmektedir” diyen İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, son olarak Bucak ilçesine bağlı Yüreğil köyünde yaşanan olayda 13 yaşındaki Furkan Toprak’ı düğün magandasının silahından çıkan kurşunla kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Küçük kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Umarım bunu yapanlar hak ettikleri cezayı alırlar.Siyasiler olarak bu cezaların arttırılması ve cezaların hapis cezasından paraya çevrilmemesi konusunda tüm gücümüzle işin takipçisi olacağız. Ama hiç bir ceza Furkan kardeşimizi geri getirmeye maalesef yetmeyecek.Hepimizin başı sağolsun”dedi.