Başkan Safa Sönmez “Ekonomiyle geldiler ekonomiyle gidecekler”

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir basın açıklaması yaparak “Ekonomiyle geldiler, ekonomiyle gidecekler” dedi.
Başkan Sönmez, yazılı açıklamasında “2002 yılında kendinden önceki koalisyonun yarattığı olumsuzluklar yüzünden iktidara gelen AKP yolun sonuna geldi. 2002 yılında devlet bahçeli erken seçim çağrısı yaparak hem kendi partisini hem de iktidar ortaklarını  baraj aşağı bırakmış ve meclis dışı kalmışlardır. O arada da yeni kurulan AKP iktidara gelmiştir. Şimdi de buna benzer tablo olacak ve MHP ile AKP iktidarı kaybederek yeni kurulan partimiz İYİ Parti iktidara gelecek
     İktidarın erken seçim kararı almasının en önemli sebebi ekonominin alarm vermesidir. AKP ekonominin kötü gittiğini görüp bunun önünü almak için erken seçime gitme kararı aldı. Fakat güneş balçıkla sıvanmaz. Şu an benzin 6 lirayı geçti mazot 6 liraya yaklaştı. Dolar durdurulamıyor; 4.25 ₺ yi geçti. Euro 5 TL. Enflasyon yüzde on bir deniyor ama vatandaşın hissettiği yüzde yirmi civarlarında. Vatandaş 50 TL ye varan et fiyatları yüzünden et yiyemez hale geldi. Gramla et alınıyor artık. Her şeye zam geliyor. Zam zam bıktık artık. Faizler almış başını gitmiş. İşsiz insan sayısı 4 milyona yaklaştı.
     Her geçen gün fakirleşiyoruz. İktidar partisi tutturmuş, bilmem şu kadar büyüdük. Kardeşim kim büyüdü ve nasıl büyüdü? Büyüyen, devlet ve zenginler. Maliye politikalarıyla ve KGF kredileri ile genişleme sağlandı. Hormonlu büyüme bu. Benim işçi kardeşim, esnafım, köylüm, memurum büyümedi. Bütçe açığı ve cari açık aldı başını gitti. İhracat-ithalat dengesi darmadağın oldu. Bu şekilde dışa bağımlı bir ülke nereye kadar gidebilir? İşte bunu gören iktidar gelecekte ekonominin daha da kötüleşeceğini bildiği için seçime gidiyor. AKP şunu düşüyor; doların 6₺ ye, euronun 7₺ ye, benzinin 10 ₺ye, enflasyonun yüzde 20 lere vardığı bir ortamda mı seçime gideyim, yoksa halkın bu gerçekleri farketmesinden duyulan korkuyla baskın seçim mi yapayım.
     Ekonomide enflasyon sebep, faiz sonuç iken; AKP genel başkanı bilimden ve iktisattan uzak bir şekilde faizler sebeptir oran düşürülmeli diyor. İndir kardeşim! Elinden tutan mı var? Çıkar bir KHK indir faiz oranlarını. Ama yapamaz. Olmaz zaten. Hepsi laf’ı güzaf, demagoji. AKP her olumsuzluğu kapatmak için halkı kandırmak için dış güçler, faiz lobisi gibi gerçekçi olmayan kavramlar kullanmakta. Kim bu dış mihraklar ve ne yapmışlar açıklasınlar da bilelim. Aslında şu an tam tersi, yabancı ülkelerden borç para alıyoruz hazine aracılığıyla. Ancak hamaset ve yalan. Zaten OHAL’in olduğu, hukukun olmadığı, mülkiyet hakkının korunmadığı bir ülkeye yatırımcı da para da gelmez. Çünkü kendini güvende hissetmez. Son 5 yılda üretim yapan, katma değer sağlayan, yüksek teknolojik yatırım gerektiren hiç bir fabrika yok neredeyse.  Elimizde olanları satıyorlar. Burdur’umuzun can damarı şeker fabrikamızı sattılar. İnsanlar işsiz kalacak bir kaç sene sonra da kapatılacak maalesef. Bunlar resmen mirasyedi.
      Tek bildikleri köprü yaptık, yol yaptık, hastane yaptık. Bunlara karşı değiliz ama bunlara hem vatandaş para ödüyor hem de garanti verdiği için devlet para ödüyor, kaynaklar israf ediliyor. Köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri vb. hepsi zarar ediyor. Yolla köprüyle bir ülke kalkınamaz, bunlar karın doyurmaz. Bugün ülkemizde 18 milyon insan yardımla geçiniyor. Ben buradan yoksul vatandaşlarıma seslenmek istiyorum: Yoksulluk bir kader değildir, doğru politikalarla yoksulluk giderilir. Yine yoksulluk yardımları devletin verdiği bir sadaka değildir, bu sizin hakkınızdır. Yoksulluk yardımları AKP iktidarından önce de vardı. Bunu size lütuf olarak gören, oy için yapan  AKP’ den gelin kurtulalım. Daha özgür, daha adaletli, daha mutlu, daha zengin bir ülkede kardeşçe ve huzurlu yaşayalım. İnşallah her şey Türkiye için iyi olacak!” ifadelerini kullandı.