BAŞKAN KEYİK FUAR AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK, Burdur Teke Yöresi 7. Tarım, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Başkan Keyik şu sözlere yer verdi;

“Sayın Valim, Sayın Bakan Yardımcım, Milletvekillerim, sivil toplum örgütlerinin başkan ve üyeleri, Odamızın üyeleri, katılımcı firmalarımızın temsilcileri ve saygıdeğer misafirler,

Burdur Teke Yöresi 7. Tarım ve Hayvancılık Fuarımıza hoş geldiniz!
Bugün bizleri bir araya getiren bu önemli organizasyonun ilimiz ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan son gelişmelerle birlikte tarım ve hayvancılık sektörü her zamankinden daha fazla önem kazandı. İlimizin potansiyeline baktığımızda; tarımsal alanları, hayvan varlığı ve günlük üretilen süt miktarı açısından ülkemizde örnek gösterilmekteyiz. Ürettiğimiz çiğ sütün soğuk zincirle nakledilmesi, yetiştiricilerimizin yeniliklere açık olması sektörün güçlü yanlarıdır. Bu nedenle de süt üretim fabrikaları Burdur’da üretilen sütleri tercih etmektedir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak tarım ve hayvancılık sektörümüzdeki paydaşların yeniliklere ve teknolojiye entegre olduğu mesajını verebileceğimiz bir fuar olmasını amaçlıyoruz.

Tarım ve hayvancılık sektörlerindeki emtiaların girdi maliyetlerinin artması, nakliye masraflarının yükselmesiyle son dönemde kan kaybeden bu sektörler için fuarımızın bir nefes alma fırsatı oluşturacağına inanıyorum.

Fuarımızla; tüketici grubundaki vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla etkileşiminin artacağı, gıda sektörünün ön planda olacağı, üreticilerimiz ve işletmelerimizin de mamul ve hizmetlerini canlı olarak tanıtacağı bir pazar ortamında ticaret ve sanayi hayatı daha fazla canlılık kazanacaktır. Misyonlarımızdan biri de bu potansiyelin artırılması ve sektörlerin öneminin pekiştirilmesidir. Odamızın da paydaş olarak sorumluluk üstlendiği bu yılki fuarımız; yöresel ürünlerin ve kırsaldaki ürün potansiyellerinin buluşma noktası özelliğinde olup, yalnızca ilimiz için değil bölgemiz ekonomisi için de önem taşımaktadır.

Burada hem üreticiler ve hem de tüketiciler açısından çok önemli bir pazar oluşturmaktadır. Bu vesileyle katılımcı firmalarımız ürün ve hizmetlerini daha geniş tabanlı pazarlarda tanıtma ve ticaretini artırma fırsatı bulmaktadır.

FUARIMIZIN FAYDALARI NELERDİR?

Yöremize özgü mamul ve teknolojilerin canlı olarak tanıtılacağı tarım ve hayvancılık fuarımızın etki alanını ve faydalarını değerlendirsek:
Firmalarımızın yeni ürün ve teknolojilerini tüketici olarak çiftçilere tanıtması, yeni pazarlama ve satış kanalı bulması,
• Günden güne gelişen ekipmanların ve önemli ürünlerin tüketicilerle buluşturulması, tanıtımının yapılması ve bunların ilimiz ekonomisine katkısı,
• Yöresel ürünlerimizin, iç pazarda baskınlık kuran ithal ürünler arasında eriyip gitmesine engel olmak,
• Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış ürünlerimizin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmak,
• İlimizin adını almış ve bu özelliği ile tescillenmiş ürünlerin ulusal ve küresel pazarlardaki değerini artırmak,
• Kentimizin adını almış, ancak tescillenmemiş ürünleri, coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmeler ile tescillenmesini teşvik etmek,
• Ürünlerimizi ulusal ve küresel pazarlarda tanıtma konusunda Odamızın öncülüğünde adımlar atmak,
• Yöresel ürünlerimizin ticari değerlerini ve hacmini yükselterek, Teke Yöresindeki istihdamı geliştirmek ve tersine göçü arttırmak,
• Ürün ve hizmetlerimizin odağında değerlerimizin ve kültürel unsurlarımızın fuar süresince etkileşimini ve paylaşımını sağlamak,
• Kendi şehrimize özgü ürünlerin ticarileşmesi konusunda girişimcilere ve üreticilere rehber olmak şeklinde özetleyebiliriz.
Odamızın da sorumluluk üstlendiği bu fuarımızın geleneksel hale getirilmesinde Sayın Valimiz Ali Arslantaş başta olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Katılımcı firmalarımıza, değerli misafirlerimize, Odamız üyelerine ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, fuarımızın tüm katılımcılar için hayırlı ve kazançlı olmasını diliyorum.”