BAŞKAN EGEMEN UYARDI

Genel Sağlık-İş Burdur İl Temsilcisi Dr. Egemen Gökbolat Covid-19 PCR tarama testlerinin tekrar zorunlu hale gelmesi ile ilgili konuştu. 

Dr. Gökbolat bağlı bulunduğu KLİMUD’un (Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği) konuyla ilgili açıklamasını gündeme getirdi ve şunları söyledi.
Pandemide gelinen noktada pozitiflik oranlarının %30’a yükselmesi ve Omicron varyantının baskın hale gelmesi ile vaka sayısı ve temaslıların sayısı bir hayli artmıştır.

Bu sebeple testlerin çalışıldığı merkezlerde personel ve ekipman sayıları yetersiz kalabilmekte ayrıca kullanılan test kitleri de devlete büyük bir maddi külfet getirmektedir.

Ancak vakaların tanısı ve izolasyonu ise elbette önemini yitirmemiştir.

Aşı şeması tam olmayanlara PCR çalışılmasının, testin ikamesi sağlanmadan tamamen kaldırılması salgında gelinen noktada ne yazık ki yayılımın tamamen kontrolsüz hale gelmesi demektir. Bu durum yalnızca test yükünün değil aynı zamanda hasta sayılarının artışı ile servis ve yoğun bakımlarda da yüklenmeye ve yeterli sağlık hizmetinin alınamamasına yol açacaktır.

Bu nedenle; aşılamada devamlılık ve daha çok kişiye ulaşılması ivedilikle gerçekleştirilmelidir. Ayrıca aşı şeması tam olmayan grupta yapılacak taramalar gerekirse doğruluğu bilimsel verilerle kanıtlanmış hızlı antijen testlerini de devreye sokarak eski haliyle devam etmelidir.