Başkan Akbulut, Uğur Mumcu’yu Andı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, 1993 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu’yu anmak için bir mesaj yayımladı.

‘KARANLIĞA IŞIK TUTAN BİR KALEMDİ’

Bir fikir insanının haince bir suikast ile öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirten Başkan Akbulut, “Uğur Mumcu ve onun nezdinde tüm gazeteci ve yazarlarımız, kalemi ile karanlığa ışık tutan birer kalemdiler. Ve bu nedenledir ki, aydınlığa tahammülü olamayacak karanlık güçlerin soğuk nefesi sürekli enselerindedir. Uğur Mumcu, demokrasi ve adalet için mücadele eden aydınlarımızdan birisiydi. Bir fikir insanının haince bir suikast ile öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Kalemini sadece kendi doğrularını ve gördüğü gerçekleri yazmak için kullanmış, barış, demokrasi, adalet, özgürlükler, emek için mücadele vermiş, hayatı pahasına da olsa doğruları söylemekten geri durmamış, Laik Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu olması onu hainlerin hedefi yapmıştı. 28 yıl geçti, katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor. Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin ardından Ali Gaffar Okkan ise 8 yıl sonra 24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden valilik binasına giderken pusuya düşürülerek şehit edildi.

Demokrasisi gelişmiş bir ülkede kalemini eğmeyen, dik tutan, onurlu, korkuya ve baskıya boyun eğmeyen Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan ve onlar gibi pek çok Vatansever katledildi. Şimdiye kadar bu katillerin bulunması gerekirdi. Başta Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.