BALBAN: SOSYAL GÜVENLİK HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Burdur Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram BALBAN, bu yıl 13-19 Mayıs 2019 tarihlerinde kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında bir basın açıklamasında bulunarak herkesin sosyal güvenlik haftasını kutladı.
Açıklamada;

“2008 yılından bu yana, her yıl 16 Mayıs gününün içinde bulunduğu haftayı “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlamaktayız. Bu haftanın kutlanmasındaki amaç, yeni bir kuruluş olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hedefleri ve çalışmaları doğrultusunda sosyal güvenlik bilincini tüm paydaşlarımıza ulaştırmak ve onları bilinçlendirmektir.
Vatandaşlarımızın geleceğe güvenle bakmalarını sağlayan sosyal güvenlik hem çalışma dönemi içerisinde hem de sonrasında bir hayat garantisidir. Bu açıdan, mutlu ve güvenli bir gelecek ortamının oluşturulması Sosyal Güvenlik sisteminin sürdürebilirliğine bağlıdır. Bu sürdürebilirliği sağlayacak olan lokomotif kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak amacımız, sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir çağdaş standartlarda bir sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Bu bağlamda, 2008 yılından bugüne değin yapılan reformlar çerçevesinde kurum olarak Ülkemizde sosyal güvenlik bilincini en üst seviyelere çıkardık. Gerek sağlık anlamında olsun gerekse de sosyal yardım anlamında vatandaşlarımıza gereken desteği sağladık. Kapsam ve derinlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan bir sağlık sigortası uygulaması olan Genel Sağlık Sigortası ile genç, yaşlı, öğrenci, işsiz, çalışan diye ayırt etmeden sağlık hizmeti vermekteyiz. Diğer taraftan emeklilerimize ikramiyesinden, intibak yasasına, promosyonuna, evde maaş ödenmesine varan hizmetleri almalarını sağladık ve sağlıyoruz. İşverenlerimiz ve bağkur sigortalılarımız için ise yapılandırma fırsatları, ihyalar, emekli olacaklara kredi çekme gibi fırsatlar getirerek önlerindeki birtakım engelleri kaldırmaya çalışıyor, hali hazırdaki 18 adet teşvik ile istihdamı artırmaları ve üretime daha fazla katkıda bulunmalarını destekliyoruz. Bu çerçeve de yaptığımız istihdam seferberliği seminerleri, toplantıları ve işyeri ziyaretleri ile teşviklerimiz hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaparak Burası Burdur Burada İş Var sloganı ile başlattığımız istihdam seferberliği kapsamında İlimiz dahilinde Valimiz Sayın Hasan Şıldak’ın belirlediği artı istihdam hedefine de inşallah ulaşmanın gayretindeyiz. Yine İlimiz dahilinde %48’den %30’a düşürdüğümüz kayıtdışı istihdam oranı ise bu alandaki mücadelemizin kararlılığını ortaya koymaktadır. Diğer taraftan, Kurum olarak dijital platformda ve sosyal ağlarda son derece aktif bir hizmet vermekteyiz. Bu anlamda 115 uygulama ile e devlet üzerinden en çok hizmet veren kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak kuruluşumuzdan bu yana milletimiz için var gücümüzle elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz, bundan sonra da inşallah gerek çalışma koşulları gerek çalışma şartları, talepleri, beklentileri, ihtiyaçları doğrultusunda her konuda yine var gücümüzle çalışmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında on birincisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının tüm paydaşlarımız ve halkımız için kutlu olmasını, sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyorum.
Ayrıca içinde bulunduğumuz Ramazan ayının tüm insanlığa ve Müslüman alemine, rahmet ve bereket getirmesini temenni ediyor, hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.