Alışkanlık kontrolü..

Şüphesiz birçoğumuzun hayatında kendine zarar verdiğini bildiği ancak vazgeçemediği birtakım alışkanlıkları vardır. bu haftaki köşe yazısında Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır hayatımızda hepimizin belirli alışkanlıkları var. Kitap okumak, ev /bahçe işleriyle uğraşmak, evcil hayvan beslemek, sigara içmek, egzersiz yapmak, kahvaltı etmek, erken kalkmak, hayal kurmak bu konuları ele aldı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Osman Çakır,ın bu haftaki köşe yazısı;

Alışkanlık kontrolü..

Hayatımızda hepimizin belirli alışkanlıkları var. Kitap okumak, ev/bahçe işleriyle uğraşmak, evcil hayvan beslemek, sigara içmek, egzersiz yapmak, kahvaltı etmek, erken kalkmak, hayal kurmak vb…. Hepsi de birer alışkanlık olup ayrı kulvarlarda gezmektedirler. Bizi burada ilgilendireni ise beslenme alışkanlıkları.

Beslenme alışkanlıkları bir çok alt başlıkta incelenebilir ancak bu inceleme başta iki ana yola ayrılıyor. Var olan alışkanlıkların doğru olup olmadığı ilk yol, yanlış alışkanlıkların doğruya dönüp hayatımızda kalıcılığı ikinci yol. Bahsedeceğimiz alışkanlıklarla kendi değerlendirmenizi yapın sonra değişim ihtiyacı olup olmadığının kararını verin.

Yemek ve atıştırmaları önceden planlamak:

Gelişigüzel yemek tükettiğiniz zaman, yüksek kalorili besinlere yönelirsiniz ve kilo alırsınız. İş yeri veya okulda arkadaşlarınız yüksek kalorili besinler tüketirken siz meyve, leblebi tüketebilirsiniz.

Alışverişe tok çıkmak:

Alışverişe aç çıkarsanız, hem ihtiyacınız dışında ürünleri alırsınız hem de bu ürünler genellikle kalori ve yağ içeriği yüksek olan besinler olur. Bunu önlemek için alışveriş listenizi hazırlarken de tok olmaya özen gösterin.

Beslenme programına bağlılık:

Araştırmalar, öğün atlamanın kontrolsüz besin tüketimine yol açtığı  ve vücudun kendini korumaya alarak daha az enerji harcadığını göstermektedir.

Tabağı silip süpürmek:

Doyduğunuzu hissettikten sonra tabağınızı bitirmek zorunda değilsiniz. Eğer kendinizde böyle bir zorunluluk hissediyorsanız da yemeğinizi tabağınıza daha az miktarlarda koyabilirsiniz. Buna ilave olarak birde küçük tabaklar kullanırsanız tabağınız daha dolu gözükecektir.

Yavaş yemek:

20 dakikadan sonra beyninize tokluk mesajı gidiyor ve siz doyduğunuzu hissediyorsunuz. Bu nedenle yavaş, küçük lokmalarla yemeğinizi yemek; doygunluk hissi yanında hazımsızlık şikayetlerinizin azalmasını, daha kontrollü yemek tüketmenizi ve kendinizi hafif hissetmenizi sağlar.

Sofradan kalktıktan sonra yemek:

Sofradan kalktıktan sonra atıştırmaktan vazgeçerseniz kalori kontrolünde avantaj elde edersiniz.

Atıştırma ihtiyacı duyduğunuzda:

Özellikle aç değilken atıştırma yapıyorsanız; su içerek, başka işlere yönelerek veya kalorisi düşük olan, yeşillik, salatalık gibi besinlerden tüketerek bu  ihtiyacınızı geçiştirin.

Etiket okuma alışkanlığı:

Tüketeceğiniz bir hazır gıdadaki kalori değerini, özellikle yağ miktarını bilmeniz, gün içinde aldığınız görünmeyen yağların kontrolünü sağlar.

Porsiyon miktarlarını bilmek:

Porsiyon miktarlarını bilmemek sizi bilinçsizce yemeğe yönlendirerek kilo artışlarına yol açar. Bu nedenle neyi ne kadar yemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Sağlıklı olmak, beslenme konusundaki bu alışkanlıkların doğru şekilde kazanılmasını ve artık alışkanlık haline gelmesini yani kalıcılığını şart kılıyor. Sizlerin de kendi değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra bu alışkanlıkları kazanmayı deneyeceğinizi umuyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

irtibat numarası 0553 704 04 16 ( 0248 233 10 10 ) BURDUR