“AKP’lilere hak CHP’lilere değil!”

Son günlerde bir haber sitesinin ortaya attığı iddia üzerine tartışılan “huzur hakkı” konusunda Akp’li Belediye Meclis ve il Genel Meclis Üyelerinin de bu haktan belediye ve il genel meclisinde de yararlandığı özellikle il genel meclisi komisyon çalışmalarının uzun sürdüğü ve bunun karşılığında binlerce lira huzur hakkının alındığı söylenenler arasında.

Yeni dönemde il genel meclisi başkanı olan Murat Akbıyık’ın ilk işinin tahsis edilen aracı beğenmeyip daha iyi bir araç ve başkanlık makamındaki koltuk takımlarını değiştirecek işe başlamış olması dikkatlerden kaçmadı.

Konu “huzur hakkı”ndan açılmışken; 2018 yılına ait il genel meclisi hesap inceleme komisyonunda bir ayı bulan evrak inceleme neticesinde bütçeden çıkan rakam dudak uçuklatacak cinsten hatta Akp’li Meclis başkanının bu incelemeler sonucu bir defada yaklaşık 35 bin lira almış olmasını belli ki haber yapan sitesinin dikkatinden kaçmış olmalı. Ayrıca atamaları yeni yapılan Yüksek İstişare Kurulu üyelerine ödenen maaşın 13 bin liradan 19 bin liraya çıkmış olduğunu da herhalde ulusal basında atladılar.

Bugüne kadar çok az Meclis üyesinin almamak üzere başvurduğu huzur hakları hemen hemen tüm üyeler tarafından alınmış. Gelelim şirket huzur haklarına; adı üzerinde “hak” olarak alınabilen bu ücretlerin alınıp alınmama insiyatifi hem başkan hem de diğer yöneticilerde.

Bilgisine başvurduğumuz Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “ yasal olan bu hakkı kullanıyoruz, alıyoruz aksine çalmıyoruz. Daha hesabı verilmemiş bir on yıllık AKP şirket yöneticiliği varken saklısı gizilisi olmayan huzur hakkından dedikodu üretmek haksızlıktır. Şirketin beş yıl içerisinde devraldığı miras borcunun üzerine şirketin tüm tesisleri yenilenmiş kimileri baştan yapılmış ve halkımız tarafından beğeni ile karşılaşılan hizmetler üretmektedir. Sipariş haber ve haber sitelerine eğer halkımız itibar etseydi, 31 Mart seçimlerinin sonucu böyle olmazdı. Kendisini Burdur halkının siyaset manipüle edeni zannedenlere gereken ders verilmiştir ancak yeterince ders çıkaramayanlar hala toplum mühendisliğine devam ediyor ancak Halkımız her şeyin farkındadır” dedi.

Son günlerde maksatlı bir biçimde Başkan Ercengiz’e saldırıların başlamış olması AKP açısından il genelinde kaybedilen belediye başkanlıkları ve bir köşe yazarının da yazdığı gibi mevcut yönetim ve MV Özçelik’ten olan bıkkınlığın neticesiyle görevde ve itibarda kalma çabası mıdır önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Özellikle İŞKUR tarafından yapılan işçi dağıtımlarında MHP’lileri kızdıran Özçelik 6 MHP’li 2 CHP’li ve 1 İyi Partili Belediyeyi karşısına alıp alanını iyice daraltmış durumda. İl Bşk Mengi’nin de özellikle 31 Mart seçimlerinde iyi bir yöneticilik ortaya koyamadığı için Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e saldırarak kendi tabanında prim yapmaya çalışan dar bir siyasetçi profili çizdiği söylenenler arasında. İstanbul seçimi sonrası CB Erdoğan; teşkilatlarda köklü bir değişime gideceği özellikle halktan kopan il ve ilçe başkanlarını görevden alıp taze kan değişimi sağlayacağı söyleniyor. Kurulacağı söylenen iki yeni parti özellikle muhafazakar ve demokrat seçmende heyecan yarattığı gibi AKP küskünü olan eski bazı yöneticilere de görev çağrısı yapıldığı özellikle Davutoğlu’nun Burdur’da temasları olduğu duyumlarımız arasında.
Anlaşılan Akp açısından bu yaz çok sıcak geçecek gibi gözüküyor, bekleyip göreceğiz