Aile Hekimliklerinde Ücretsiz Check-Up Uygulaması Başladı

Aile Hekimliklerinde Ücretsiz Check-Up Uygulaması Başladı.

Sağlık Bakanlığının ülke genelinde başlatmış olduğu “Risk Tarama Programı” kapsamında ilimiz merkez ve bağlı ilçelerimizi kapsayacak şekilde Aile Sağlığı Merkezlerinde tüm vatandaşlara yönelik check-up uygulaması başlatmış bulunmakta.

Bu uygulama ile vatandaşların sağlık durumları ve muhtemel hastalıkları ortaya çıkmadan önlenmesi hedeflenmektedir. Bilindiği üzere Tüm vatandaşlar sağlık hizmetlerinden eşit yararlanma ve sağlıklı bir hayat sürdürme hakları var.

Bu tarama programı sayesinde vatandaşlara yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarından yararlanabilecekler.

Sigara kullanımı sorgulanması, ağırlık, boy, bel çevresi ve kan basıncı ölçümü ile açlık plazma glukozu, trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol, kreatinin, TSH, ALT, tam kan , TİT, EKG ve kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler yapılacak.

İl Sağlık Müdürlüğü bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde başlatılan check-up uygulaması, ücretsiz olarak yapılacak. Bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlar internetten veya 182 numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak, check-up uygulamasından yararlanabilir.