AĞBABA: “YAKINDA ‘ANKARA ÇOK SOĞUK BAŞKENTİ DEĞİŞTİRELİM’ DERLER”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Dil devrimiyle beraber geçmişle bağımız koptu’ diyorlar. Bizim atamız Yunus Emre, Dede Korkut, Mevlana, eğer senin atan Arap’sa bilemiyoruz” dedi. Ağbaba, İstiklal Marşı tartışmalarına da sert tepki göstererek “Yakında ‘Ankara çok soğuk başkenti değiştirelim’ derler. Marş değiştirilirse bu marş Türkiye’nin marşı değil AKP’nin marşı olur, hiçbir güç o marşı bize söylettiremez” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberinde İl Başkanı Enver Kiraz, ilçe başkanları ve parti yöneticileri ile birlikte Malatya’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

O MARŞ AKP’NİN MARŞI OLUR, HİÇBİR KUVVET O MARŞI BİZE SÖYLETEMEZ

Türkiye’nin bir gerçek bir de yapay gündemi olduğunu kaydeden Ağbaba, “Bir taraftan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi , bir tarafından açlıktan intihar eden insanlar diğer taraftan AKP Genel Başkanının dinde güncelleme yapılması söylemleri , İstiklal Marşı ile ilgili cümleleri var. Bu cümleleri bir Cumhuriyet Halk Partili söylemiş olsaydı linç ederlerdi. AKP Genel Başkanı istiklal Marşının bestesini beğenmiyormuş. Beyefendi tabi kendisi müzik uzmanı bilmediği bir şey yok, karışmadığı bir şey yok. Her şeyi bilen tek adam, kimin kaç çocuk doğuracağına , nasıl doğuracağına, nasıl besleyeceğine, hangi inşaatın yapılacağına hangi arzanin para ettiğini biliyor. Bilmediği bir şey yok, İstiklal marşı ile ilgili tartışma başlattı aslında bu tartışmanın sebebi dinde güncellemeden  dolayı kendi camiasından çok tepki aldı gündem değiştirerek dengelemeye çalışıyor. İstiklal Marşı’nı beğenmeyen anlayış aslında 200 yıllık Türkiye’nin demokratikleşme ile  hesaplaşmaya çalışan anlayıştır. Bazen Atatürk’e , İnönü’ye laf söyler bazen ülkenin kurucu değerleriyle çelişir Lozan’a laf eder.  Şimdi istiklal marşının bestesiyle uğraşıyor yakında ‘Ankara çok soğuk başkenti değiştirelim’ derse şaşmayın. Türk bayrağı ile ilgili de laf ederse şaşmayın. Bilsin ki böyle marş değiştireceklerse bizim marşımız olmaz. Türkiye’nin marşı olmaz ancak ve ancak AKP’nin marşı olur buna  hiçbir güç hiçbir kuvvet o marşı bize söylettiremez, hodri meydan yapıyorsa yapsın marşını.” dedi.

BİZİM ATALARIMIZ YUNUS EMRE, DEDE KORKUT TÜRKÇE KONUŞURLARDI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Dil devrimiyle beraber geçmişle bağımız koptu’ diyorlar. Bizim atamız Yunus Emre, Dede Korkut, bizim aramız Mevlana, Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş’ı Veli. Bunlar Türkçe konuşuyorlardı. Eğer senin atan Arap’sa bilemiyoruz. Kimin hangi bağı kopmuş. Bizim atalarımız bu topraklarda yaşayan insanlar. Ama birilerinin atası Katar’da yaşıyorsa bilemeyiz” ifadelerini kullandı.

OYLARIN ÇALINMASI KANUNLAŞTI

Pazartesi günü meclisten geçen seçim yasası ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba “Bir seçim yasası geçti. Bunun adı seçimde yapılacak hırsızlığı, yolsuzluğu, mühürsüz oyları yasalaştırma yasası. Ekonomik hırsızlık yapılıyor. Siyasi yan kesicilik çok. Şimdi de oyların çalınması kanunlaştırılıyor. Bunun sebebi yaptıkları anketlerde çöküşü görüyorlar. Şehit cenazelerini siyasete malzeme ediyorlar. Devlet Bahçeli ile iş birliği yapıyorlar. Doğu ve Batıyla kavga ediyorlar. Ama ne yaparsa yapsın anketlerde %45’i geçemiyorlar.”dedi.

MADEM İŞSİZLİK DÜŞÜYOR NEDEN KİMSE BUNU GÖREMİYOR?

İşsizlik var diyoruz TÜİK rakamları açıklıyor işsizlik rakamlarının düştüğünü söylüyor. Gerçek işsizlik tüm sendikaların raporlarına göre yüzde 18-20 arasında . Madem işsizlik oranı düşüyor, neden bunu kimse göremiyor? Türkiye’nin en büyük problemi işsizlik bir de bir mülakat sistemi getirdiler. AKP’li bakanların, milletvekillerinin, il başkanlarının torpili sadece memurluk için değil hastaneye girecek temizlik işçileri için bile reverans aranıyor. Bu zihniyet toplumu bölüyor. AKP ’ye üye misin , gençlik kollarında mısın? Diye soruyorlar ”dedi.

AMAÇ AKP GENÇLİK KOLLARINI DEVLETE YERLEŞTİRMEK

“Eskiden fakir fukaranın tek güvencesi KPSS vardı.KPSS de  bu dönemde resmen yok sayıldı” diyerek konuşmasını sürdüren                 “90-95 puan alan çocuklar gençler sahipleri yok diye AKP’li milletvekili , il başkanı tanımıyor diye işe giremiyor. Bu sadece CHP için değil  AKP’ ye oy veren fakir fukara içinde geçerli. Araştırın bakın kimler istisnai kadroda memur olmuş. Malatyalı milletvekilleri de dahil kimler memur olmuş nerelere atanmış bakın. AKP’nin adaleti sadece kendi yakınlarına. Mülakatların amacı AKP gençlik kollarını devlete yerleştirmek ”dedi.

KİRPİNİN KAÇ İĞNESİ VAR?  SORUSUYLA  MEMUR ALIYORLAR

Ağbaba; “Sözlü mülakatlar dillere destan Recep Tayyip Erdoğan’ın kaç tane torunu var?İnfaz koruma memuruna ‘kuduz aşısını kim buldu? Öğretmen adaylarına ‘ reis denince aklınıza kim geliyor? Allah’ın varlığını bize kanıtla, Gezi Eylemlerine katıldın mı? SGK  müdürlük sınavına girenlere, Cumhurbaşkanı seçilirse tek adam olur mu? Bir başka kurum sınavında  ‘bir kirpinin yaklaşık kaç tane iğnesi vardır? Taşeron işçiye Cumhurbaşkanı nereli? diye soruyorlar. Herkes bunları görüyor isyan ediyor, tarihimiz boyunca bu kadar ayrımcı, adaletsiz, haksızlık yapan bir hükümeti görmedi. Türkiye bundan kurtulacağımız günler yakın onu da söyleyelim bunlarında hesaplarının sorulacağını bilinmesini isteriz” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET ŞEKER İŞÇİLERİNİ KANDIRIYOR, KAMUYA GEÇMEK HAYAL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Genel Başkanımızın talimatıyla oluşturduğumuz bir heyet var. 20 Şeker Fabrikasını hep birlikte gezdik. Birileri Ankara’da bir ittifak kurmaya çalışıyor. İsmini ‘Cumhur İttifakı’ koyuyor. Bu ittifak çıkar, koltuk ittifakıdır. Şeker Fabrikaları’nda bir ittifak oluşmuş durumda; Saadet, İyi, Demokrat, Doğru Yol Partilisi herkes bir ittifak kurdu. Bunun ismi ekmek, vatan ittifakıdır. Şeker Fabrikaları özelleştirilirken, birçok hile yapılıyor, işçiler kandırılıyor. Elimizde Şeker Fabrikası şartnamesi var. Bu şartnameye göre Şeker Fabrikaları’nda çalışan insanlar işsiz kalacaklar. Şeker işçileri, hükümetin söylediği gibi kamuda çalışamayacaklar. İhale şartnamesine göre, satılacak fabrikalarda çalışan işçiler, emeklilik hakkını kazanmamış olmak ve mevzuatta yer alan koşulları taşımaları kaydıyla 4B kapsamında bir başka kamu kuruluşunda istihdam edilebilecekler. Ancak burada çalışanların yüzde 60-70’i emeklilik hakkını kazanmalarından dolayı, geriye kalanlarda mevzuata takılarak 4B kapsamında bir başka kamu kurumuna geçemeyecek, çalışamayacaklar.” İfadelerini kullandı.

MÜCADELEMİZ İLK SONUCUNU VERDİ KOTA DÜŞÜRÜLDÜ

“Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilme kararı Türkiye’nin her kesiminde ortak bir görüşe sebep oldu. Sağcı solcu herkes Şeker Fabrikaları’nın kapatılmasına karşı çıkıyor” diye konuşan Vei Ağbaba, “Geçmişimize baktığımız zaman Şeker Fabrikalarının Atatürk temellerini attı. İnönü, Adnan Menderes, Demirel, Necmettin Erbakan, Ecevit kurdu. Bu nedenle şeker fabrikaları vatandır, vatanı savunmaktır. Nişasta bazlı şeker ‘sentetik zehir’ dediğimiz kota meclise geldi. Grubumuz ve Şeker Fabrikalarını gezen milletvekillerimiz sayesinde kota yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Haftaya Salı günü de Konya’da olacağız, ardından Kastamonu’ya gideceğiz ve oradaki işçilerle Şeker Fabrikası’nın satılmaması için tavrımızı koyacağız”dedi.