REKTÖR KORKMAZ’DAN BİRİNCİ YIL DEĞERLENDİRMESİ


Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ rektörlük görevinin 1. Yılında Burdur Basını ile buluştu. 14 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ataması yapılan Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ rektörlük binasında basın mensupları ile birlikte görevinin 1. Yılı ve üniversitenin 10. Yılı olması vesilesi ile 10. Yıl pastası kesildi.

Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ bir yıllık çalışmalarını Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet KARACA, Prof. Dr. Durmuş ACAR, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ömer TEKŞEN, Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR, Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ, Genel Sekreter Ali Nihat GÜNDÜZALP, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf TORTOP ve basın mensupları ile Üniversite senato toplantı salonunda sinevizyon sunumu eşliğinde gerçekleştirdi.

Üniversitenin toplamda 805 Akademik Personel ile 24 bin 623 öğrenciye hizmet verdiğini ifade eden  KORKMAZ, “2006 yılında kurulan üniversitemizde son 1 yıl içerisinde 5 Fakülte, 3 Meslek Yüksekokulu ve 1 konservatuvarın açılışını gerçekleştirdik. 6. Fakültemiz Diş Hekimliği Fakültesi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Üniversitemizde toplamda 11 Fakülte, 6 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvarımız var” dedi.

Üniversitenin bölümler ve programlar hakkında da bilgiler veren KORKMAZ, “İlk göreve geldiğimizde 40 binin üzerinde bir öğrenci hedefi koymuştuk. Bu yıl ÖSYM kitapçığında 10 binin üzerinde öğrenci talebimiz olacak. Her yıl %25’lik artışla bu hedefimizi yakalayacağız. Sosyal ve kültürel gelişiminin yanı sıra idari ve eğitim alanlarının fiziki alt yapısını güçlendirmek, üniversitemizin sosyal ve kültürel alanlarını geliştirme hedeflerimizi de gerçekleştiriyoruz” dedi.

Tamamlanan yapılar ve 2016 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanacak yapılar hakkında da bilgi veren KORKMAZ, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ek binası,  öğrenci transfer merkezi ve kantin inşaatı, çevre düzenlemesi, yurt binaları önüne ısıtmalı öğrenci durakları ve Öğrenci Yolu’nun tamamlandığını 2016 yılı içerisinde de camii inşaatı, spor salonu ve tenis kortu yapımı ve çevre düzenlemesi, BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi Burdur Teknokent İdari Binası, Eğitim Fakültesi İnşaatı ve İlahiyat Fakültesi İnşaatını tamamlayarak hizmete açacağız. Kütüphane Projesi bir üniversitenin olmazsa olmazı dedik ve 2018 yılına kadarki yatırım projelerinde olmamasına rağmen önceliğimizi kütüphane projemize verdik ve en kısa sürede kütüphanemizin yapımı tamamlanınca kütüphanemizin açılışını 100 bin civarında kitapla gerçekleştireceğiz” dedi.

Burdur’un en önemli sektörlerinden birisi olan “Süt ve Süt Ürünleri Sektörüne” hizmet amacı ile Üniversite bünyesinde Süt Analiz Merkezi oluşturulması planladıklarını söyleyen Rektör KORKMAZ;  “Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Veteriner Fakültesi ve üniversitenin konu ile ilgili diğer fakülte ve yüksekokullarının eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapılıyor ve hayvansal üretimi sağlamak amacıyla da en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Bu çerçevede hali hazırdaki çiftliğimizi de geliştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde gündeme gelen ve Cumhurbaşkanımızın söylemi üzerine manda çiftliği kurma projemiz de var” dedi.

Mühendislik – Mimarlık Fakültesi İnşaatı ve  Üniversite Meydanı Projesi’nin de ihaleye çıkacağını aktaran Rektör KOKMAZ, çevre düzenlemeleri ve alt yapı çalışmalarına da değindi.

Alternatif Sporlar ve Kamp Merkezi Projesinden de bahseden Rektör KORKMAZ; “Bu proje Üniversitemizin sahip olduğu insan kaynağı, öğrenci kapasitesi ve fiziki alan avantajlarını kullanarak hem üniversitenin akademik gelişimi hem de şehrin bölgenin gelişimine katkı verecek bir sportif projedir. Başta, son yıllarda bir gelişme trendi içerisindeki Motor Sporları, Dağ Bisikleti olmak üzere her türlü atletizm branşından ata sporumuz yağlı güreşe kadar spor alanlarının gelişimine katkı sağlayacak bir projedir. Böylelikle sporu, salon sporları ya da futbol ikileminden çıkarıp daha geniş kitlelere ulaşılacak, projeyle aynı zamanda spor turizmine de alt yapı desteği sunulacaktır. Kamp merkezi ile her türlü spor ekipleri burada ağırlanabilecek, dönem dönem spor eğitim kampları aracılığı ile de eğitim ve uygulamalar gerçekleştirilecektir. Böylelikle üniversite – şehir bütünleşmesi, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı verilmesi, bölgenin spor turizminden pay alması da sağlanabilecektir. Üniversitenin spor branşlarındaki güçlü akademik alt yapısı ile de faaliyetlerin akademik boyutu desteklenecek, alternatif spor alanlarında nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacak mesleki programlar açılarak çok boyutlu katkılar elde edilecektir” dedi.

Gelişim Merkezi hakkında da bilgi veren Rektör  KORKMAZ, “Üniversite-Şehir İşbirliği” vizyonu ile hayata geçirilen Burdur Gelişim Merkezi, Burdur ekonomisinde paya sahip sektörlerle bir araya gelmektedir. Sektör masası toplantılarının ilki Üniversitemiz Burdur Gelişim Merkezi ev sahipliğinde 30.03.2016 tarihinde Burdur ili ve ilçesi Mermer sektörü aktörleri, üniversitemiz ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sektör masası toplantılarının devamı sırası ile Gıda Sektörü ve Arkeolojik Turizm toplantıları şeklinde devam etmektedir” dedi.

Üniversitenin kuruluşunun 10. Yılı olması ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 80. Yılı münasebetiyle Üniversitede yıl boyu sürecek olan etkinliklere imza attığını ve bugüne kadar 160 etkinliğin yapıldığını, sene sonuna kadar bu sayının 255’lere kadar çıkacağını belirten Rektör KORKMAZ; 10. Yılda yapılan etkinliklerden örnekler verdi.

Mehmet Akif Ersoy Adına Ulusal Ve Uluslararası İlk Tören

1.Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreninin Türkiye’de ve Uluslararası düzeyde ilk olduğunu söyleyen Rektör KORKMAZ; “İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. Yıldönümüne de rastlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 10. Yıl etkinlikleri kapsamında ilki düzenlenen Uluslararası Bilim ve Sanat Ödül Törenini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Bu yıl Üniversitemizde ilkini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonu Cumhurbaşkanımızın himayesinde Uluslararası bir formata döndürerek yurtdışında bir ülkede gerçekleştirmek için çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Üniversitenin sadece ulusal bazda değil uluslar arası çalışmalar da yaptığını aktaran Rektör KORKMAZ; “Yurtdışındaki üniversitelerle Mevlana ve İkili Protokoller yaparak Üniversitemizin Uluslararası alanda da güçlenmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Sunum sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör KORKMAZ, Özellikle Kurna Yokuşundaki sıkıntılar hakkında sorulan soruya; Ulaşım noktasında en kara noktanın Kurna Yokuşu olduğunu, bu konuda siyasilerimizle de gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve o kara nokta bölgesinde iyi bir proje çalışmayla kurna rampasının düzeltilerek ulaşım konusundaki bazı sıkıntıları çözmüş olacaklarını dile getirdi.

Daha sonra Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf TORTOP’a Burdur Basını adına Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından üniversitemizin anmalığı ve çiçek takdim edildi.

Sunumun ardından Rektör KORKMAZ gazeteciler ile birlikte kampüs alanında yapılan çalışmaları yerinde gösterdi. Daha sonra Burdur Basını onuruna öğle yemeği verildi.

5269_26052016_7hkpcxwe387_ 5269_26052016_6none4qauk8_ 5269_26052016_os6x6qri5fu_

yorum