17 Ağustos Burdur Yağlı Güreşlerinin siyasi şifreleri neydi?

17 Ağustos Burdur Yağlı Güreşlerinin siyasi şifreleri neydi?

Ağustos ayı belediye meclisinde yağlı güreşlere davetini bir kez daha tekrar eden başkan, Ercengiz gün birlik beraberlik günü demişti.

Bir önceki ayın meclis’inde yağlı güreşlerin yapılmasına red kararı veren AK Parti’li meclis üyeleri kararlarının arkasında durup! burdur belediyesi tarafından yapılan organizasyona katılmadılar. Katılmayanlar sadece meclis üyeleri değildi, meclis üyelerinin yanı sıra AK Parti’li milletvekilleri İl Başkanı ilçe başkanı il genel meclisi üyeleri kısacası yönetici kadrosunda hiç Ak Parti’li, Burdur Er meydanında gözükmedi.

Er meydanında olanlara bakacak olursak, Antalya’nın 20 yıllık Konyaaltı ve Yeni dönemde Büyükşehir’in Belediye Başkanı sayın Muhittin Böcek, Parti meclisi Çetin Budak, Antalya milletvekili Aydın Özer, Burdur milletvekili Dr. Mehmet Göker, Cumhur ittifakının MHP’li belediye başkanları ile MHP İl Başkanı ve örgütü tam kadro alandaydı.

Binlerce kişinin doldurduğu Burdur Er Meydanı, Burdur Belediyesi’nin yaptığı güzel organizasyonlar gibi yediden yetmişe herkesi memnun etti. Finalde de Er meydanı megastarı Ali Gürbüz ile geri vitesi olmayan Orhan Okulu’nun karşılaşmış olması bir nevi Kırkpınar’ın rövanşı mı olacak sorusunu akıllara getirdi.

Tüm gün boyunca gözünü kırpmadan izleyen güreşseverler finalin adının bu şekilde yazılmış olmasında son derece mutluydular alanda edindiğimiz gözlemler ise Ali Başkanın yine bir organizasyondan daha alnının akıyla çıktığı ve Burdur’un adının bir kez daha iyi duyurulduğunun görüntüsüydü.

Geçmiş dönemde AK Parti’nin başarılı il Başkanı Ömer Bütüner’in sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımında anlaşıldığı üzere AK Parti’ li yönetici kadronun alanda olmamış olması sağduyulu herkesi rahatsız etmişti ve son dönemin AK Parti il başkanı sürekli, belediye Başkanı Ercengiz üzerinden eleştirel bir siyaset yapma çabası toplumda karşılık bulmadığı gibi artık sevimsiz bir hal almaya da başladı.

Ömer Bütüner’in Burdur’da özlenen yapıcı siyasetin izlerini taşımaktaydı zaman zaman sert eleştirileri olan, Bütün’erin bu paylaşımı birçok çevre tarafından takdir ile karşılandı. Zira sürekli sağduyu çağrısı yapan başkan Ercengiz’e karşılık veren il Başkanı Mengi’nin kavga siyasetini tercih etmesi sağduyulu seçmeni rahatsız etmekteydi. olası bir erken seçimde milletvekili listelerinde yer bulabilmek için kıyasıya bir gizli rekabet olacak gibi bir de yeni kurulacak parti ya da partilerin Burdur temsilcileri kimler olacak ve hangi tabandan ne kadar oy alacak önümüzdeki günlerin merak konusu.

Görün o ki; AK Parti son dönemde özelikle Mhp’ye kaybettiği mevzileri kazanmak yerine ittifak ortağı değil de sanki muhalefetmiş gibi davranarak kendi alanını daraltıyor.

Başkan Ercengiz’in Belediyeler Birliği seçiminde göstermiş olduğu birleştirici performansı sonucunda AK parti’nin yalnızlaşması il başkanı Mengi’yi daha da hataya sürüklüyor. Yaptığı eleştiriler hep havada, kalıyor ve karşılık bulmuyor.

İşkurdan adaletli paylaşım isteyen CHP’lilere”verdiğimize şükredin” diyen bir edayla kendini kral ilan eden il başkanına anında tokat gibi cevap CHP il başkanı Akbulut’tab geldi. İşkurdan muzdarip olan sadece CHP’li belediyeler değil MHP’liler de ateş püskürüyor ve hala bu konuda AK Parti heyeti Burdur’luların gözünden kaçmadı ve kendi içlerinde de tartışma konusu oldu.

Birlik beraberlik diyen Ali Başkan’a karşılık yalnızca bizden olanlar diyen mi kazanacak zaman içinde göreceğiz…